Objawy - przeziebienie

Przeziębienie

objawy.org.pl
Leczenie

Nie ma lekarstwa na przeziębienie, leczy się zwykle tylko jego objawy. Leki przepisywane przez lekarza nie są skuteczniejsze od tych, które można nabyć bez recepty. Zwykle nie jest potrzebna porada lekarska. Natomiast należy z niej skorzystać, gdy pojawią się powikłania lub w przypadku przewlekłych chorób:

  • Astmy

  • Rozedmy płuc

  • Mukowiscydozy

  • Cukrzycy

Najczęstsze powikłania to wtórne zakażenia bakteryjne uszu, gardła, zatok i płuc. Jeśli wystąpią takie powikłania, konieczne jest zażywanie antybiotyków. Gdy przeziębienie trwa dłużej niż 7-10 dni, należy odwiedzić lekarza. Jeśli pojawią się trudności lub ból przy oddychaniu albo utrzymuje się gorączka i dreszcze, wystąpi ból ucha, silne bóle głowy, powiększą się węzły chłonne na szyi lub pojawią jakieś inne objawy, zgłoś się jak najszybciej do lekarza.

Inne metody leczenia

Jest wiele sposobów leczenia alternatywnego i domowego w razie przeziębienia.

  • Aromaterapia masaż twarzy z zastosowaniem rozcieńczonego olejku eukaliptusowego może zmniejszyć przekrwienie nosa. kąpiele w gorącej wodzie z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub sosnowego łagodzą trudności w oddychaniu (przekrwienie w klatce piersiowej) i bóle mięśniowe.

  • Ziołolecznictwo herbatki lub tabletki zawierające między innymi jeżówkę, imbir, szantę, miodunkę plamistą i dziewannę działają korzystnie w trakcie przeziębienia. Płukanie gardła herbatką z kozieradki lub rumianku może złagodzić ból gardła. Herbatki Cayenne lub potrawy nimi przyprawione likwidują dreszcze, pomagają oczyścić zatoki i lepiej oddychać. Podobne działanie ma żucie ząbka czosnku.

  • homeopatia – lekarstwa podawane są w zależności od okresu przeziębienia oraz wielu możliwych symptomów.

  • hydroterapia – gorące kąpiele lub naprzemienne, gorące i chłodne, przysznice łagodzą dolegliwości ogólne. Moczenie stóp w gorącej wodzie przynosi ulgę w przekrwieniu i pomaga zasnąć.

  • Naturopatia i leczenie dietą – gorące, parujące, płynne potrawy, takie jak bulion z kurczaka, pozwalają zmniejszyć obrzmienia i usunąć przekrwienia śluzówki. Bardziej kontrowersyjne jest podawanie dużych dawek witaminy C. choć nie ma pewnych naukowych dowodów, do tej pory wiele osób uważa, że codzienne przyjmowanie witaminy C zapobiega przeziębieniu, a w razie zachorowania skraca okres trwania choroby. (Uwaga: Jeżeli duże dawki witaminy C wywołują biegunkę, należy je zmniejszyć. Jeśli masz chore nerki lub pęcherz, nie stosuj dużych dawek witaminy C).

  • joga – techniki głębokiego oddychania mogą ułatwić odpoczynek i rozluźnienie, które pomagają w leczeniu choroby i przeciwdziałają przekrwieniu błony śluzowej nosa.


 


Pozostałe tematy: